ÜTS ÜRÜN KAYDI

ÜTS Ürün Kaydı Nasıl Yapılır?

ÜTS Ürün Kayıtlarının T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı firmanızın sisteme girişi elektronik imza kullanılarak yapılması gerekmektedir. ÜTS Ürün Kaydının yapılabilmesi için gerekli evraklar;

  • EC Sertifikaları
  • Uygunluk Beyanı
  • Kullanma Kılavuzu

Ürün Kayıt işleminde öncelikle ürüne ait belgelerin ÜTS (Ürün Takip Sistemi) sistemine girişleri yapılmak zorundadır. Ürünlere ait belgeler ürünün sınıfına göre değişiklik gösterir. Örneğin sınıf 1-steril özelliği olmayan ürünler sadece uygunluk beyanı ile kaydedilebilir. Ancak sınıf 2a, 2b veya sınıf 3 ürünler için ce belgeleri, deklarasyon belgeleri kullanma kılavuzu gerekmektedir.

İlgili belgelerin Türkçeye çevrilmesi gerekmektedir. Bazılarının noter onaylı olması gerekmektedir. Ürünler Türkçe veya İngilizce isimleriyle kaydedilebilir.

Belgelerin onayı sonrasında ürüne ait bilgilerin yine öncelikle (ÜTS) Ürün Takip Sistemine girişlerinin yapılması daha sonra T.C. Sağlık Bakanlığına onaylatılması gerekmektedir. Ürünlere ait barkod, gmdn numaraları, ürün markası varsa model numaraları vs. bilgilerin sisteme kaydedilmesi gerekmektedir. Ürünlerinize ait barkodunuz bulunmuyorsa Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)’ne başvuru yapılıp barkod alınması mümkündür.

Ürün Takip Sistemine ürünlerin kaydedilebilmesi için ürünlerin fotoğrafları ve ayrıca ürünlerin kullanıma ilişkin bilgilerin bildirilmesi gerekmektedir. Örnek; ürün tek kullanımlık mıdır? Ürün steril olarak mı paketlenmiştir, raf ömrü var mıdır?gb.)

Tüm kayıtlar yapılıp T.C. Sağlık Bakanlığından onay alma işlemleri tarafımızdan yapılmaktadır. ÜTS(Ürün Takip Sistemi) kaydı nasıl yapılır konusunda bilgi almak için danışmanlık hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için (0312) 436 82 83 – (0530) 347 43 00