ÜTS KOZMETİK ÜRÜNLER BİLDİRİMİ

İthal veya imal kozmetik ürünlerin Kozmetik Kanunu gereğince bildirimlerinin yapılması zorunludur.

Şirketler bu bildirimi yapmakla 5324 sayılı Kozmetik Kanunu ve Kozmetik Yönetmeliği gereğince T.C. Sağlık Bakanlığı’na karşı yükümlüdür. Bildirim yapılmadan ürünlerin piyasaya sürülmesi yasaktır.

T.C. Sağlık Bakanlığı ve İl Sağlık Müdürlüklerinin beraber yaptıkları denetimler sonucu bildirim yapılmadan piyasaya sürülen ürünler piyasadan toplatılabilir, aynı zamanda şirketinize yüksek miktarda para cezaları kesilebilir. Bildirimler yapıldıktan sonra T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından herhangi bir izin yazısı düzenlenmemektedir. Kozmetik bildirimi beyana dayalı bir sistemdir.

Bildirim yapıldıktan sonra ürünün kozmetik ürün kapsamında olup olmadığı hususunda bir belirsizlik olur ise bakanlık ürünle ilgili bileşenleri gösteren belge ve bilgi veya kullanım kılavuzu isteyebilir. Bildirimlerin Kozmetik Kanunu ve Yönetmeliğindeki ürün kurallarına uygun olup olmama sorumluluğu bildirimi yapan firmaya aittir.

Kozmetik Ürün Tanımı

İnsan vücudunun epiderma, tırnaklar, kıllar, saçlar, dudaklar ve dış genital organlar gibi değişik dış kısımlarına, dişlere ve ağız mukozasına uygulanmak üzere hazırlanmış, tek veya temel amacı bu kısımları temizlemek, koku vermek, görünümünü değiştirmek ve/veya vücut kokularını düzeltmek ve/veya korumak veya iyi bir durumda tutmak olan bütün preparatları veya maddeleri kapsar.

Bir hastalığı tedavi etmek veya önlemek veya tedaviye yardımcı olmak, bir hastalığın teşhisini yapmak, solunum veya enjeksiyon yoluyla insan vücudunun içine yerleştirilmesi tasarlanmış ürünler kozmetik ürün kapsamında değerlendirilmez. Kozmetik üretici/ithalatçı firmalar bünyelerinde sorumlu teknik eleman çalıştırmak zorundadırlar.

Eczacı veya kozmetik alanında en az iki yıl fiilen çalışmış; kimyager, kimya mühendisi, biyolog veya mikrobiyologlar teknik eleman olarak çalışabilirler. Sorumlu Teknik Elemanın ülke mevzuatını ve ürünlerle ilgili bilgileri bilmesi gerekmektedir.

ÜTS (Ürün Takip Sistemi) kozmetik ürün bildirimi için ürünlerin barkod numaraları, markaları, üretildiği yer hakkında bilgiler ve ürün kimyasalları ile ilgili detaylı bilgiler istenmektedir.

Üts İthal Kozmetik Ürün Bildirimlerinde Ürün Güvenlik Değerlendirme Raporu zorunlu kılınmıştır.

Güvenlik Değerlendirme Raporu olmayan ürünler için Türkiye’de rapor alınabilir. Raporun hazırlanabilmesi için ürünlerin tüm teknik verileri üreticiden istenmelidir. Rapor hazırlanma sürecini yürütmekteyiz.

Kozmetik ürünler için Serbest Satış Sertifikası ÜTS üzerinden talep edilmektedir.

Gerekli harçlar yatırıldıktan sonra sertifika yazılmaktadır.

Ayrıntılı bilgi için (0312) 436 82 83 – (0530) 347 43 00